وبلاگ

باوری که با آن بزرگ شدیم

به مناسبت روز دختر

باوری که با آن بزرگ شدیم

زمان مطالعه : 4 دقیقه 

 

میخواستم از روز دختر بنویسم . روزی برای تمام دختران ایران . میخواستم از شور و امید و انرژی حرف بزنم. از تلاش بی وقفه و عشق به آینده بنویسم. باوری که با آن بزرگ شدم. میخواستم از باور و توانمندی دختران سرزمینم بگویم. همه اینها در ذهنم میچرخیدند تا اینکه مسائل چند روز اخیر در مورد دختران و محدودیتهایشان در چند گوشه این خاک، افکارم را به هم ریخت. آمدم از شادی و تلاش و امید بگویم . دیدم دخترانی هستند که شادی و امید را از آنها ربوده اند. آمدم از عشق و باور و انرژی حرف بزنم دیدم دخترانی هستند که نه باور شده اند و نه انرژی و عشقی برایشان مانده. 

نمیخواستم این متن تلخ باشد، که اتفاقا دوست داشتم پر از زندگی باشد. مثل همه دختران این سرزمین. گفتم چه خوب که از "باور شدنم" بنویسم. از رشد و حرکتم. یادم افتاد که همین روزها هفتمین سالگرد ورود من به کران انرژی است و چه خوب که از هر دو بنویسم.

 

 

 

 بخاطر شرایط تحصیل و سختگیری مدرسه از ابتدا آموختم که روی پای خود بایستم و هر آنچه را که میخواهم با تلاش خود بدست بیاورم. همین نکته ی تلاش و تکیه بر خودم شاید در نظر دیگران از من دختری خودمختار و جدی ساخت.

در دوران تحصیل همین موضوع اتکا به خودم، بزرگترین دستاورد من بود. از همان زمان دوست داشتم مهندس شوم بی آنکه تصوری واقعی از "شدن" داشته باشم. اما بعد از دوران دبیرستان و با ورود به دانشگاه با دنیایی جدید روبرو شدم. دنیایی که در آن تحصیل دختران در شاخه های مهندسی حتی توسط اساتید همان رشته مورد انتقاد قرار میگرفت. در وصف این موضوع همین بس که استادی داشتیم که اساسا از تحصیل دختران در رشته مهندسی مکانیک ناراضی بود و همیشه به اشکال مختلف این عقیده اش را بیان میکرد که " دخترا چرا اومدن مکانیک اصلا؟! "

کافی بود در کارگاه پیچی از دست خانمی بیفتد صدایش در می آمد که " دختر را چه به مکانیک " از این موضوع هم گذر میکنم که در بیشتر مواقع کسانی که می شنیدند مهندس مکانیک میخوانم میگفتند : "میخوای ماشین تعمیر کنی؟"

اما پس از فارغ التحصیلی و با ورود من به کران انرژی، آنچه که با آن روبرو شدم متفاوت و همگام با درون من بود. خوش شانس بودم که وارد سازمانی شدم که فعالیتش با درسی که خوانده بودم ارتباط مستقیم و نزدیکی داشت. از بدو ورودم متوجه علاقه شدید خودم به حوزه کاری شرکت شدم. 

اینجا فراتر از جنسیت با من برخورد شد. اینجا جایی بود که با دیدگاههای محدود کننده و مشکوک به تواناییهای خانمها روبرو نشدم. بلکه بر عکس در همان ابتدا به معنی واقعی کلمه "باور" شدم. علاقه شدیدم به کار، فضای مناسب و رشد دهنده و برخورد شایسته اطرافیان باعث شد تلاشم را برای بهتر شدن بیشتر کنم.

اینجا جایی است که به من نگفتند محیط مردانه است، دختر کارگاه نمیروند، ماموریت نمیرود، دختر نمیتواند. بلکه تشویقم کردند که فقط رشد کنم. فراتر از باورها و محدودیتهای جنسیتی و آنچه تا آن موقع دیده بودم. جایی که "توانمندی و اخلاق انسانها " حرف اول را میزد نه "جنسیت" 

اینجا جایی بود که من به عنوان اولین عضو دفتر فنی شروع به کار کردم و حالا تیمی 5 نفره از فارغ التحصیلان مهندسی در این واحد را مدیریت میکنم و خوشحالم که 3 نفر از 5 نفر خانم هستند. علاوه بر دپارتمان مهندسی ، دختران کران انرژی در بخشهای دیگر هم نشان داده اند که اعتماد و باور به آنها همیشه نتایج درخشانی دارد.

اما همه ما دختران، فارغ از موقعیت سازمانی و رشته تحصیلی، ابتدا خود را باور کردیم و زمانی که خود را باور کردیم دیگر هیچ چیز جلودارمان نبود. در شرایط سخت همیشه پابرجا ماندیم. با همه فراز و فرودهای کاری و زندگی کنار نکشیدیم و فراتر از شعارهای کلیشه ای و همیشگی ، ایستادگی کردیم. قطعا همه روزهای سپری شده راحت و بدون مساله نبوده ولی ما باور داشتیم. 

ما پس از باور کردن خودمان ، "باور شدیم" . از مثلث بنیانگذار کران انرژی ممنونم که ما و تواناییهای ما را باور کردند، همراهمان بودند و کمک کردند تا رشد کنیم. در تمام این مدت مثل یک خانواده در کنار هم تلخی و شیرینی را تجربه کردیم تا تیم جوانی تشکیل شد و بستری آماده کردند که ما دختران این سرزمین محدودیتها را کنار بزنیم . ما با این "باور بزرگ شدیم"

برای تمام دختران پرتلاش و توانمند و همچنین دختران رنج کشیده ی سرزمینم آرزوی شادی و خوشبختی دارم.

 

 

                                                                             نویسنده : سیما واسعی - رییس دپارتمان طراحی کران انرژی

 

 

 

قبل از اینکه از سایت خارج بشین باید یک سوال از شما بپرسم. توی قسمت وبلاگ، به صفحه مطالعات موردی سر زدین؟

اگر مقاله های تخصصی در زمینه فرآیندهای شیمیایی یا فرآیندهای انتقال حرارت و جرم رو دنبال میکنین، بهتون توصیه می کنیم سری هم به صفحه مطالعات موردی بزنین. اونجا میتونین مقاله های فنی و مهندسی رو که بر اساس تجربیات و مطالعات اختصاصی ما نوشته شده ببینین و اگر خواستین متن کامل مقاله رو بخونین، اون رو به راحتی دریافت خواهید کرد. قطعا مطالب کاربردی زیادی اونجا منتظر شما هستند.

اگر دوست دارین بطور مرتب مقالات ما رو دریافت کنین یک ایمیل به  ATKaran.Edu@gmail.comبزنین و ضمن معرفی خودتون به ما بگین که علاقمند به دریافت مقاله های تخصصی هستین. بعد از این کار، مقالات تخصصی ما به محض انتشار، به صورت اتوماتیک براتون ارسال خواهد شد.

 

 

T.me:/ATKenergy 

Instagram : atkenergy 

Linkedin: Karan Energy 

 

                                                                                                                   

 

نظرات