وبلاگ

واحد دو جذبی اسید سولفوریک ، تفاوتها در چیست؟

مقاله ای تخصصی در خصوص واحد تولید اسید سولفوریک

واحد دو جذبی اسید سولفوریک ، تفاوتها در چیست؟

تفاوت ماهیتی واحدهای تک جذبی و دو جذبی اسید سولفوریک بر عبور مجدد گاز خروجی از برج جذب از یک یا دو بستر کاتالیستی و تبدیل باقیمانده گاز SO2 استوار است. استفاده از انرژی تولید شده در هر بستر کاتالیست پنتااکسید وانادیم جهت بازگرمایش گاز برگشتی خروجی از برج جذب میانی نیاز به محاسبات ویژه ای دارد که فاکتور تجربه را نیز مهم میکند و بر همین اساس طراحی واحدهای دو جذبی اسید سولفوریک و کنترل دماهای نقاط مختلف فرآیند حساسیت ویژه ای دارد و نسبت به واحدهای تک جذبی اسید سولفوریک پیچیده تر است. 

 

در واحدهای تک جذبی اسید سولفوریک، گاز خروجی از برج جذب یا مستقیماً وارد اتمسفر شده که آلایندگی بالای محیط زیستی به همراه دارد و یا باید وارد یک اسکرابر تصفیه گاز SO2 شود که هزینه عملیاتی بالایی دارد. ولی در واحدهای دو جذبی اسید سولفوریک ( Double Absorptiion ) گاز خروجی از برج جذب میانی مجدداً تا دمای حدود 430 درجه سلسیوس گرم شده و از یک یا دو بستر کاتالیست مجدداً عبور میکند و به گاز SO3 تبدیل میگردد. هدف از اینکار تبدیل بقیمانده گاز SO2 به گاز SO3  و در نهایت راندمان تولید اسید سولفوریک بیشتر در جرم ثابت گوگرد مصرفی و همچنین آلایندگی بسیار پایین تر است. واحدهای تک جذبی اسید سولفوریک حداکثر 97 تا 98 درصد گاز را میتوانند تبدیل نموده و در نتیجه در حدود 3000 تا 4000 ppm آلایندگی دارند، در حالیکه واحدهای دوجذبی اسید سولفوریک قادر به تبدیل 99.9 درصد گاز SO2  بوده و در نتیجه کمتر از 300 ppm آلایندگی دارند. 

 

مطالب بالا بخشی از مقاله تخصصی مهدی رهی - مدیر مهندسی کران انرژی - در خصوص واحدهای دوجذبی اسید سولفوریک و تفاوتهای اون با واحدهای تک جذبی بود. حدس میزنم اگر کل مقاله رو بخونین نکات بسیار خوبی دستگیرتون میشه . دریافت مقاله کامل هم خیلی سخت نیست . دو راه داره : 

1- راه اول و ساده تر اینه که ایمیل خودتون رو از طریق فرم نظرات موجود در پایین همین صفحه برای ما بفرستین تا مقاله کامل را بلافاصله برای شما ایمیل کنیم. 

3- راه دوم هم اینه که یه ایمیل بزنین به ATkaran.Edu@gmail.com و ضمن معرفی خودتون توی متن ایمیل،  تو موضوع بنویسین "درخواست مقاله 200203" . بعدش ظرف 48 ساعت براتون ارسال میکنیم. 

  

 

اگردوست دارین بعدا مقاله های دیگر و تکمیلی ما رو هم دریافت کنین از فرم نظرات همین صفحه ، ایمیل خودتون رو ثبت کنین تا مقالات تکمیلی و جذابتر رو هم دریافت کنین. 

  خوشحال میشیم اگر ما رو از طریق دنیای مجازی دنبال کنید. 

T.me:/ATKenergy

Instagram : atkenergy

Linkedin: Karan Energy

نظرات