وبلاگ

کارآفرینی یا رهبری؟

کارآفرینی یا رهبری؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

قبل از هر چیز باید از پیشنهاد الناز مصطفوی مدیر بازاریابی مان تشکر کنم که از من خواست به مناسبت روز کارآفرینی مطلبی بنویسم. واقعیت این است که انسان وقتی میخواهد بنویسد، چیزهایی دستگیرش میشود که قبل از آن شاید هرگز به آن فکر نکرده بود.

من از خیلی وقتها پیش تقریبا همزمان با ظهور پلی استیشن تا همین حالا و در آستانه  چهل سالگی علاقه زیادی به بازی فوتبال و فقط بازی فوتبال در پلی استیشن داشته ام و به دلیل تیم افسانه ای آرسنال با رهبری آرسن ونگر در دوران نوجوانی ام عاشق بازی با تیم آرسنال در پلی استیشن هستم. و علاقه ام به فوتبال در پلی استیشن  بخاطر امکانی است که به من میدهد تا به استراتژی فکر کنم و تاکتیک و تیم را در داخل زمین بچینم. برای من همه چیز در زندگی عین فوتبال است و فکر میکنم راز محبوبیت فوتبال همین شباهتش به زندگی است. شما مینشینی و ساعتها فکر میکنی و استراتژی و تاکتیک تعیین میکنی بعد نفرات تیمت را میچینی و همه چیز در یک نود دقیقه تمام میشود و هنوز یک سوال بزرگ پیش روی ماست ؟ اولویت با کدام است ؟ بازی زیبا بدون نتیجه یا نتیجه بدون بازی زیبا؟

 

و به دلیل همین علاقه ام به رهبری ، من در دوراهی کارآفرینی و کارمندی تصمیم گرفتم راه سوم را انتخاب کنم و آن رهبری هر چند در یک سازمان کوچک بود. من خودم را یک کارآفرین نمیدانم و حقیقتش این است که بیشتر از کارآفرینی به رهبری علاقه دارم. همیشه برای من ساختن تیم ، یادگیری و یاد دادن پا به پای بقیه هم تیمی هایم و پیشران بودن برایم اهمیت بیشتری داشته است. از نظر من کارآفرینی یا کارمندی یک انتخاب است و کارمندی هم بهیچوجه ناتوانی محسوب نمیشود و صرفا یک انتخاب است. از نظر من در سه راهی انتخاب کارمندی و کارآفرینی و رهبری مهمترین چیز این است که در کدام حالت از خودمان راضی تریم.

 

برای ما همه چیز از یک جلسه سه نفره در منزل من شروع شد . جایی که هدف را انتخاب کرده بودم و حالا نوبت انتخاب کسانی بود که باید به همراهشان پا در راهی میگذاشتیم که جنازه های بسیاری در اطرافش، بغل به بغل افتاده بودند. خب ، راستش معمولا مردم دوست دارند داستان آدمهای موفق را بخوانند و رسانه ها و سخنرانها و نویسندگان دوست دارند ساعتها و صدها صفحه آنچه را که مردم دوست دارند برایشان عرضه کنند ولی کسی از هزاران شکست و هزاران آدمی که که در رویای کارآفرینی نابود شده اند حرفی نمیزند و من میدانستم که بر لبه تیغ قرار است راه برویم و هر چه جلوتر رفتیم دوستانی یافتیم که از تیزیِ لبه ی تیغ کاستند.

 

شاید از زمان آن جلسه کوتاه سه نفره تا همین امروز اصولی داشته ایم که به رشد ما کمک کرده است و مهمترینش باور داشتیم که اگر ریسک نکنی چیزی یاد نخواهی گرفت و آنچه را که در شدت و تمرکز زمانی ناشی از ریسکهایمان آموختیم را هیچکس نمیتواند از ما بگیرد. ما همیشه برای یادگیری کالری، سرمایه و گاهاً هم فرصت سوزانده ایم و ریسکهایی بزرگی کرده ایم که بعضی وقتها خاطراتش هم ما میترساند. در طول هشت سال گذشته بارها هوا برای ما بارانی شد و بعدش آفتاب درخشان را هم دیدیم و این سیکل همواره تکرار شد. ولی ما نه سرخورده شدیم و نه سرمست و این تجربه را در طول شانزده سال کار حرفه ای خود آموخته ام که آسمان همیشه آبی نیست.

 

حالا در نقطه ای ایستاده ایم که با یک تیم خوب میخواهیم برنده باشیم هر چند همیشه آماده شکست هم بوده ایم ولی هیچوقت برای تسلیم شدن برنامه ریزی نمیکنیم . وقتی در راه رهبری پا گذاشتی باید بیشتر از هر چیز به این معتقد باشی که فقط بزدلها سپرهایشان را رها میکنند تا زود از مهلکه فرار کنند . واقعیت این است که کارآفرینی یعنی کار در فضای اکوسیستم و اکوسیستم یعنی تنازع برای بقا . ما در این مفهوم تغییری داده ایم و از نظر ما اکوسیستم یعنی همکاری برای بقا و بر همین اساس همواره خودمان را در یک شاهراه یادگیری قرار میدهیم و به همین خاطر هرچه بیشتر از بوروکراسی فرار کرده ایم و برای همیشه، حفظ شرافت- با مفهوم خاصش که یکی دیگر نباید به خاطر عملکرد ما تنبیه شود- بالاترین ارزش را در ترازنامه خواهد داشت.

 

 

نویسنده : ریبوار نصرتی - هم بنیانگذار کران انرژی

 

قبل از اینکه از سایت خارج بشین باید یک سوال از شما بپرسم. توی قسمت وبلاگ، به صفحه مطالعات موردی سر زدین؟

اگر مقاله های تخصصی در زمینه فرآیندهای شیمیایی یا فرآیندهای انتقال حرارت و جرم رو دنبال میکنین، بهتون توصیه می کنیم سری هم به صفحه مطالعات موردی بزنین. اونجا میتونین مقاله های فنی و مهندسی رو که بر اساس تجربیات و مطالعات اختصاصی ما نوشته شده ببینین و اگر خواستین متن کامل مقاله رو بخونین، اون رو به راحتی دریافت خواهید کرد. قطعا مطالب کاربردی زیادی اونجا منتظر شما هستند.

اگر دوست دارین بطور مرتب مقالات ما رو دریافت کنین یک ایمیل به  ATKaran.Edu@gmail.comبزنین و ضمن معرفی خودتون به ما بگین که علاقمند به دریافت مقاله های تخصصی هستین. بعد از این کار، مقالات تخصصی ما به محض انتشار، به صورت اتوماتیک براتون ارسال خواهد شد. 

 

خوشحال میشیم اگر ما رو از طریق دنیای مجازی دنبال کنید. 

T.me:/ATKenergy

Instagram : atkenergy

Linkedin: Karan Energy

 

نظرات